fbpx

JE VLASTNÍCTVO INVESTIČNÉHO ZLATA SKUTOČNE LEN PRE BOHATÝCH? Expert na investície Dušan Doliak tvrdí opak

Vďaka modernému produktu pravidelného sporenia, sa investičné zlato stalo veľmi výhodnou a dostupnou možnosťou, ako si vytvoriť bezpečnú finančnú rezervu do budúcnosti.

Pre mnohých ľudí je zlato synonymom bohatstva a nedostupnosti. Moderné produkty pravidelného investovania prinášajú netušené možnosti pre bežného sporiteľa s vkladom začínajúcim na 20 euro mesačne. Namiesto toho, aby peniaze putovali na účty v banke alebo do podielových fondov, na kupuje investičná spoločnosť zlato najvyššej kvality (99,999%) a vytvára klientovi jeho vlastnú zásobu zlata.

Pravidelné investície sú výhodné

Dušan Doliak: “Technika pravidelného investovania využíva jav, ktorý sa nazýva priemerovanie dolárovej ceny. Pamätám sa, že keď som to učil ľudí, tak mi nechceli veriť, že pravdepodobnosť výnosu je vyššia a riziko výkyvu ceny sa znižuje. Zažil som už desiatku ľudí, ktorí po školení celú noc skúšali v Exceli rôzne stratégie a nakoniec im vždy vyšlo, že pravidelné investovanie je lepšie ako jednorazová investícia. Dnes sa už táto vec
bežne učí na kurzoch, ale pred desiatimi rokmi to bola novinka.”

Pravidelné investovanie do zlata

Pomerne málo známe sú sú rozdiely medzi investovaním do fondu, ktorý môže sledovať cenu zlata a pravidelným investovaním do fyzického zlata. Klienti si častokrát myslia, že fondy skutočne nakupujú a predávajú fyzické zlato, ale to je skoro vylúčené. Martin Zolák si spomína na jedného takého klienta: “pred niekoľkými rokmi ma kontaktoval jeden pán, že sa chce poradiť ohľadom jeho investície do zlata. Moji kolegovia si pozreli jeho zmluvu a boli prekvapení. Fond mal benchmark sledovanie ceny zlata, ale benchmark nedosahoval ani zďaleka, pritom za správu fondu si pýtal skoro 2% ročne. To je za 30 rokov skoro 60% prvých platieb. Samozrejme sme mu poradili, že nech investuje do fyzického zlata, kde nie sú vysoké poplatky.”

Keďže fondy investícií do zlata môžu ale nemusia dosahovať rast ceny zlata, ostáva väčšine investorov len dôvera alebo nedôvera v tom, že snáď jedného dňa bude ten ich fond dosahovať dobrú výkonnosť.

Skúsenosti zo zahraničia

Pravidelné investovanie do zlata má na Slovensku zatiaľ len pár tisíc klientov, v iných krajinách je to oveľa viac. Už v susednom Česku je počet investorov do zlata pravdepodobne vyšší ako 200 tisíc. Martin Zolák spomína: “keď sme budovali predaj zlata v Česku, tak sme sa pozerali na to, aká je situácia za hranicami. V Rakúsku, ale hlavne v Nemecku je tradícia pravidelných investícií do zlata veľmi rozšírená. Klient si má možnosť vybrať z desiatok produktov a na trhu sú niekoľkí veľmi silní hráči. Keďže finančné poradenstvo je na oveľa vyššej úrovni, tak investícia do zlata je skoro vždy jednou zo zvažovaných alternatív.”
Dušan Doliak pripomína, že “v roku 2012, keď sme zakladali EPO INVEST som sa stretol s kolegami z Rakúska. Bol som prekvapený, ako veľmi je pravidelné investovanie do zlata rozšírené v Rakúsku. Spoločnosti majú desiatky rokov a je úplne bežné, že pri narodení dieťaťa alebo svadbe ľudia nekupujú darčeky, ale pamätnú mincu. A súhlasím s Martinom, moji priatelia, ktorí majú vyššie vzdelanie z finančného poradenstva, takzvaný Certified Financial Planner (CFP) automaticky vo výpočtoch dávajú aj zlato.”

Ambrose Evans-Pritchard napísal pre britský The Telegraph: “Svet sa krok za krokom pohybuje smerom k de-facto zlatému štandardu bez toho, aby to ohlásili nejaké stretnutia lídrov G20.” Peter Schiff, ktorý je významný ekonóm, ekonomický komentátor a majiteľ/riaditeľ investičných fondov poukazuje na to, že USA opäť začali znižovať kľúčovú sadz- bu svojej centrálnej banky. Podľa neho to znamená, že v ekonomike stále trvá problém. Je to známka toho, že aj keď ešte v USA oficiálne nie je recesia, aj tak je ekonomika deficitne financovaná (pozn. vysvetl. štát ide na dlh): “Všetko je to predpoveď rastu zlata … ak rozumiete, čo to všetko znamená, tak budete nakupovať zlato tak rýchlo, ako sa len dá.”

Záver

Pravidelné investovanie do zlata je legitímny investičný nástroj všetkých sofistikovaných investorov. Na Slovensku sa ale tento typ investície zatiaľ nerozšíril. Pre bezpečné investovanie je samozrejme nutné vybrať si serióznu spoločnosť.



Pridaj komentár