Úloha zlata ako zabezpečenia proti inflácii v 21. storočí
Od polovice roku 2021 sme žili najhoršou infláciou od 70. rokov minulého storočia. Index spotrebiteľských cien dosiahol vrchol v júni 2022 na úrovni 9,1 percenta.
Počas tohto inflačného obdobia veľa ľudí predávalo zlato, o čom svedčí aj rozsah ceny počas väčšiny roka 2023. Bol predaj zlata dobrý krok?
Keď sa pozrieme bližšie na tento trend, predajcovia zlata mali prevahu počas posledných pár rokov vždy, keď sa objavili správy, že cenová inflácia bola vysoká. Videli by sme tieto predaje vždy, keď došlo k veľkému nárastu spotrebiteľských cien alebo „silným“ ekonomickým správam, najmä pozitívnym správam o zamestnanosti.
Naopak, nákupcovia zlata naskočili, keď prišli správy o vyššej inflácii, alebo ak sa objavili náznaky spomalenia ekonomiky.
Mainstreamové myslenie je, že akýkoľvek náznak pretrvávajúcej cenovej inflácie znamenal, že Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby, alebo ich aspoň nechá vyššie dlhší čas. Keďže zlato je aktívum ktoré negeneruje dividendy, vyššie úrokové sadzby majú tendenciu vytvárať protivietor pre zlato. Investori sa prikláňajú k výnosovým aktívam, ako sú dlhopisy, pričom si myslia, že získajú lepší výnos ako držanie zlata.
Aj keď tomuto mysleniu rozumiem, stále mi prišlo zvláštne, že mainstreamoví investori konzistentne predávali zlato ako tradičné poistenie voči inflácii, počas najhoršieho inflačného obdobia za posledných 50 rokov.
Myslím si, že aspoň niektoré z výkyvov, ktoré sme v posledných mesiacoch zaznamenali v cene zlata, boli fenoménom „opica vidí, opica robí“. Obchodníci predpokladali, že ostatní obchodníci budú predávať zlato na základe horúcich správ o inflácii a že budú nakupovať, keď inflácia ochladne. Naprogramovali svoje algoritmy tak, aby sledovali tento trend. Niet pochýb o tom, že touto krátkodobou stratégiou bolo potrebné zarobiť peniaze. Zdá sa však, že títo obchodníci nezohľadňujú dlhodobé trendy alebo ekonomické základy.
Tiež si myslím, že je tu určitá otázka, či zlato je alebo nie je skutočne inflačným zaistením. Existuje veľa investorov, ktorí si myslia, že zlato je „zbytočný kov“ a nie je dôvod držať ho v modernom portfóliu a John Maynard Keynes vyhlásil zlato za „barbarskú relikviu“.
Ako sa teda darilo investorom, ktorí nakúpili zlato na začiatku tohto inflačného cyklu?
Veľmi dobre.
Cena zlata sa od júna 2021 zvýšila o približne 29 percent (keď inflácia začala stúpať) z približne 1 800 USD za uncu na dnešnú cenu približne 2 320 USD za uncu. V tom istom období sa Index spotrebiteľských cien zvýšil o 12,30 percent na základe oficiálnych údajov úradu pre štatistiku zamestnania v USA.
Cena zlata sa teda v tomto cykle doteraz zvýšila o viac ako dvojnásobok miery inflácie. To je celkom solídne zabezpečenie proti inflácii!
Aj keď zdvojnásobíte cenovú infláciu, aby ste ju udržali viac v súlade s poctivejším vzorcom indexu spotrebiteľských cien používaným v 70. rokoch, zlato stále držalo krok s infláciou cien.